Kocaeli’den Cern’e Bağlandılar

  • Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumu

    ‘Milli Mücadelede Servetiye Cephesi ve Kocaeli’ konusuyla bu yıl altıncısı düzenlenen Uluslararası Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumu başladı. Bir otelde düzenlenen sempozyumun açılışında konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye […]

  • 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

    Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla tören düzenlendi. Gölcük Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından Gölcük Anıtpark’ta düzenlenen törene, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet […]

  • Kocaeli’nin Yeni Arıtma Tesisi Tanıtıldı

    Kocaeli’nde Başiskele ilçesine kurulan Kullar İleri Biyolojik Su Arıtma Tesisi’nin tanıtım programında konuşma yapan Başkan Karaosmanoğlu, ‘Bizim musluktan akan suyumuz pet şişenin içindeki fabrikasyon sudan […]

Kocaeli Bilim Merkezi, her yıl 52 ülkeden binlerce öğrencinin Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde yapılan deneylere canlı bağlanarak bilim insanlarıyla görüştüğü International Masterclass Etkinliği’ne ev sahipliği yaptı.

Bilim Merkezinde düzenlenen etkinliğe, farklı okullardan 30 lise öğrencisi katıldı.

Özyeğin Üniversitesi Öğretim Üyesi Alper Hayreter, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2019 yılının ilk etkinliğini Kocaeli Bilim Merkezi’nde gerçekleştirdiklerini belirterek, bu etkinliğe farklı ülkelerden grupların eş zamanlı olarak katıldığını belirtti.

Öğrencilerin fizik alanına ilgi duymasını amaçladıklarını vurgulayan Hayreter, şunları söyledi:

‘Bizim bu etkinliğe katılım sağlamada en temel amacımız üniversite çağına gelmiş gençlere parçacık fiziği ile ilgili bilgiler vermek ve alana dair yapılan çalışmalara katılmaları için cesaretlendirmektir. Bu etkinlik sayesinde CERN ve orada yapılan işleri de tanıtmış oluyoruz. Bilimsel gelişmelerin büyük bir organizasyon ve iş birliği içerisinde yapıldığını göstermiş oluyoruz.’

Cahit Elginkan Anadolu Lisesi öğrencisi Ahmet Başaran da Kocaeli’den dünyanın bilim merkezi olan CERN’e bağlanmanın heyecan verici olduğunu belirterek, bu tip organizasyonların artmasının Türkiye’nin daha gelişmiş bir ülke olmasının önünü açacağını dile getirdi.

Yazılım mühendisi olmak istediğini aktaran Başaran, ‘İnsanların bu tip etkinliklere özendirilmesi gerekiyor. Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda hem yazılım sektöründe hem savunma sanayi sektöründe bu tip çalışmaların katkılarıyla önemli atılımlar gerçekleştireceğine inanıyorum.’ diye konuştu.

İstanbul, Ankara ve farklı şehirlerden 30 öğrencinin katıldığı etkinlik sonunda katılımcılar, dünyanın farklı yerlerindeki diğer katılımcılarla deneyimlerini video konferanslar aracılığı ile paylaştı ve CERN’de bulunan bilim insanlarına da sorularını iletme imkanı buldu.

Bir önceki yazımız olan Spor Çalımbay Şenol Hoca Görevdeyken Polemiklere Girmek Doğru Olmaz başlıklı makalemizde Alişan, Avrupa ve Besiktaş hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.