Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy Bir Yılı Değerlendirdi

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli’deki bir yılını basın mensupları ile bir araya geldiği toplantıda değerlendirdi. Vali Aksoy, ‘Kocaeli’de 174 koruyucu aile var. 213 çocuk koruyucu aile yanında kalıyor. Çocukların bir aile ortamında büyümesi çok önemli’ dedi.

Diyarbakır’dan Kocaeli’ye atanan Vali Hüseyin Aksoy, Kocaeli’de görevde geçirdiği bir yılını basın mensupları ile buluşarak anlattı. Kocaeli’de yer alan medya kuruluşlarının temsilcilerin hazır bulunduğu toplantıda Kocaeli’nde bir yılda gerçekleştirilen projeler konuşuldu.

Programda konuşan Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, ‘Hayırsever vatandaşların yardımları ile şu anda 37 eğitim yapısı tamamlandı. 152 milyon 745 bin TL’ye mal olan 37 eğitim kurumunda ve 599 derslik yapıldı. Kocaeli’nin her yerinde bir okula kodlama atölyesi yapacağız. 116 Kodlama Atölyesi’nin yapılmasını bekliyoruz. Bu konuda hayırseverlerin yardımı ile yeni eğitim yılına kadar bunları tamamlamayı planlıyoruz. Şu anda 16 atölyeyi hayata soktuk. Tekli eğitime geçiş konusunda çalışıyoruz. 91 okul ikili eğitim yapıyor. 74 okulun normal yanı tekli eğitime geçmesini planlıyoruz. 17 okulun tekli eğitime geçmesi için ise gerekli fiziki iyileştirme yapmayı planlıyoruz’ dedi.

‘130 ek derslik yaparak gençlerimizin hizmetine sunduk ve derslik sayımızı yüzde 20 arttırdık’ diyen Vali Aksoy,’Okul öncesi okullaşma oranını yüzde yüze tamamlamak istiyoruz. Okuma yazma konusuna çok önem verdik. Okuma yazma seferberliği başlatıldı. Halk Eğitim Merkezi kurslarında yeni kurslar açıldı. Yüzde 48’lik bir kursiyer sayısında artış yakaladık. Milli Eğitim’in bağımlılıkla ilgili hizmet içi eğitimleri devam ediyor. Türkiye Bağımlılıkla mücadele konusunda öğretmenlerimizi bağımlılıkla mücadele eğitimine tabii tuttuk. Beslenme dostu okul kapsamında yüzde 20’ye yakın bir rakam ulaştık’ ifadelerini kullandı.

Koruyucu aile konusuna önem verdiklerini ifade eden Vali Aksoy, ‘Kocaeli’de 174 koruyucu aile var. 213 çocuk koruyucu aile yanında kalıyor. Çocukların bir aile ortamında büyümesi çok önemli. Kocaeli’de 8 Bin 925 kişi evde bakım hizmetinden yararlanıyor. Terörle mücadele kapsamında bir yıl içerisinde bin 611 operasyon yapılmış, 366 kişi tutuklanmış, 983 kişi adli kontrolle serbest kaldı. 275 kaçakçılık operasyonunda 904 şüpheli yakalandı. Bin 693 kilo eroin ele geçirildi. Uyuşturucuyla mücadele kapsamında kararlılıkla mücadele ediyoruz. Hem transit geçiş yapmak isteyenler hem de ilimizde kullanımı önlemeye çalışıyoruz. 35 limanımız var. Geçen yıl en fazla elleçlenen yük Kocaeli’de.73.2 Milyon ton ile ilk sıradayız. Kocaeli Gümrükleri aracılığıyla alınan bilgilere göre Türkiye Dış Ticaretinin yüzde 17.12’si Kocaeli’den gerçekleştiriliyor. Vergi tahakkuk miktarında ikinci sıradayız. Yani en fazla vergi veren ikinci iliz. Türkiye’deki 500 büyük sanayi kuruluşunun yüzde 82’si Kocaeli’de faaliyet göstermektedir’ dedi. – KOCAELİ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.