Bakan Selçuk: ‘Kadınlarımıza Yaptığımız Yatırımlar Toplumun Geleceğine Yapılıyor’ – Kocaeli

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ‘2018’de düzenlediğimiz İşbaşı Eğitim Programı, Mesleki Eğitim Kursları ve Girişimcilik Eğitim Programları’ndan yararlananların yüzde 65’ini kadınlar oluşturmakta. Kadınlarımız için yapılan bütün bu icraatları ve onların geleceği için yaptığımız her yatırımı, sadece kadınlarımız için değil, toplumun geleceği için yaptığımızı düşünüyoruz.’ dedi.

BM Genel Kurulu tarafından 2015’te kabul edilen ‘Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü’ kutlamaları çerçevesinde, kadın ve kız çocuklarının bilim, teknoloji ve mühendislik alanlarında varlık göstermelerinin teşvik edilmesi amacıyla Kocaeli Bilim Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte konuşan Selçuk, üniversitelerde öğretim görevlilerinin yarısı, Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki öğretmenlerin ise yarısından fazlasının kadın olduğunu söyledi.

Hakimlerin, mimarların, avukatların ve kamu görevlilerinin ise yarıya yakınını kadınların oluşturduğunu dile getiren Selçuk, sadece kadın istihdamını ve iş gücüne katılım oranlarını arttırmak için değil, mevcut potansiyelleri daha nitelikli hale getirmek adına da özenli bir çalışma yürüttüklerini kaydetti.

Selçuk, kadınlara sadece nicelik olarak değil, nitelik olarak daha fazla fırsatlar sunmaya gayret ettiklerini vurgulayarak, ‘2018’de düzenlediğimiz İşbaşı Eğitim Programı, Mesleki Eğitim Kursları ve Girişimcilik Eğitim Programları’ndan yararlananların yüzde 65’ini kadınlar oluşturmakta. Kadınlarımız için yapılan bütün bu icraatları ve onların geleceği için yaptığımız her yatırımı, sadece kadınlarımız için değil, toplumun geleceği için yaptığımızı düşünüyoruz.’ diye konuştu.

‘Ar-Ge harcamalarını 2017’de 30 milyar liraya çıkardık’

AK Parti hükümetleri olarak bilgi ve teknoloji gelişimine verdikleri değeri, 2002’de 1,8 milyar lira olan Ar-Ge harcamalarını 2017’de 30 milyar liraya çıkararak gösterdiklerini aktaran Selçuk, araştırmaya, geliştirmeye, bilgiye, teknolojiye daha çok destek vererek, ülke olarak öz güveni attıracaklarını ifade etti.

Bakan Selçuk, salondaki gençlere seslenerek, ‘Bizleri başarı hikayeleriyle dolu bir geleceğe sizler taşıyacaksınız. Sizlere baktığımda; geleceğin bilim kadınları, mühendisleri, öğretmen, doktor ve mimarlarını görüyorum. Türkiye, küresel ekonomik rekabette, sizlerle daha da güçlü olacak. Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline gelecek.’ ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine genç kızlarla birlikte ulaşacaklarına inandıklarını belirten Selçuk, şöyle devam etti:

‘Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü’ne dair Bakanlık olarak ‘Bilgi Teknolojileri ve İnternetin Bilinçli ve Güvenli Kullanımı’ ve ‘Dijital Okur Yazarlık’ gibi eğitimler veriyoruz. Bizim asıl amacımız; bilgiyi ve bilimi, teknolojiyi tüketen değil, üreten bir nesil olmanız. Bizler ne zaman teknolojiyi üreten bir çağa ulaşacağız, o zaman ülkemiz daha güçlü olacak. Kadınları bilim ve teknolojiyle buluşturarak, kız çocuklarımızın bu alana yönelmesi için farkındalık oluşturuyoruz.’

Selçuk, bilgi ile yol alan gençlerin ülke ve insanlığa değer katmaya devam edeceğini vurgulayarak, bugün Bakanlığın koruması altındaki çocuk ve gençlerin de bu anlayışla burada olduğunu kaydetti.

‘Özgecan Aslan’ı rahmetle anıyorum’

Bakan Selçuk, Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü’nde kadın ve kız çocukları için yeni yollar açmaya, projeler üretmeye devam edeceklerinin altını çizerek, ‘Bugün bir güzel gün vesilesiyle buradayız ama bugün bir genç kızımızın vahşice katledildiği bir gün. O yüzden Özgecan’ı (Aslan) burada rahmetle anıyorum. Bir daha böyle acıların yaşanmamasını diliyoruz. Böyle acıların yaşanmaması için uğraşmaya, çalışmaya ve mücadelemize devam ediyoruz.’ şeklinde konuştu.

(Bitti)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.