Venezuelalı İtfaiyeciler, Eğitim İçin Kıtalar Aşarak İzmit’e Geldi

Venezuelalı itfaiyeciler, eğitim için kıtalar aşarak İzmit’e geldi
Kocaeli itfaiyesi, Dünya’nın eğitim merkezi oldu

KOCAELİ – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen itfaiyecilik eğitim programı kapsamında yaklaşık binlerce kilometre uzaklıktan Kocaeli’ye gelen Venezuelalı itfaiyeciler, Türk itfaiyecilerden eğitim aldı.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Belediyeler Birliği ile ortaklaşa düzenlenen ‘İtfaiyecilik Eğitim Programı’ kapsamında Türkiye’nin farklı illerinden ve çeşitli ülkelerden gelen itfaiyeciler, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı bünyesinde verilen eğitimlerden faydalanıyor. Alanında uzman itfaiyecilerin bulunduğu Kocaeli İtfaiyesi tarafından sürdürülen programda 77’nci grubun eğitimleri tamamlandı. Aksaray’dan 2, Burdur’un Bucak ilçesinden 2, Erzincan’dan 2, Eskişehir’in Çifteler ilçesinden 1, Giresun’un Bulancak ilçesinden 1, Hatay’dan 1 ve Kırklareli’den 1 olmak üzere Türkiye’nin farklı şehirlerinden 10 itfaiyecinin katıldığı eğitimlerden yararlanmak için binlerce kilometre uzaklıktaki Venezuela’dan 4 itfaiye personeli eğitim almak için Kocaeli’ye geldi.
12 gün 96 saat boyunca eğitim aldılar
2010 yılından bugüne devam eden eğitimlerde Venezuela ve farklı illerden gelen itfaiyecilere 12 gün 96 saat boyunca eğitim verildi. Eğitim kapsamında itfaiye personellerine yangın, deprem, trafik kazalarına müdahale, yüksekten ve alçaktan kurtarma, kapalı ve dumanlı ortamlarda hareket tarzı mesleki konularında uygulamalı ve teorik bilgiler aktarıldı. 2010 yılından bu yana eğitimlere Türkiye genelindeki Büyükşehir, il ve ilçe belediyelerinden bin 773 itfaiye personeli katıldı.
Onlarca ülkeden yüzlerce itfaiye eri eğitildi
Kazakistan, Makedonya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Tunus, Kolomor, Kolombiya, Arjantin, Filistin, Şili gibi birçok yabancı ülkeden bugüne kadar 151 itfaiye personeli gibi Türk itfaiyecilerin bilgilerinden Venezuelalı itfaiyeciler de yararlanma fırsatı buldu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.