Mahalle Sakinleri ‘Kimyasal Koku’ İddiasıyla Eylem Yaptı

Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde kanalizasyon ve rögarlardan kimyasal madde kokuları geldiğini iddia eden bir grup vatandaş, sorunun çözülmesini talep etti.

Başiskele Vezirçiftliği Mahallesi’nde, kanalizasyon ve rögarlardan kimyasal madde kokuları geldiğini ileri süren mahalle sakinleri, bölgedeki fabrikaların çevreye zarar verdiklerini savunarak, yetkililere çağrıda bulundu.

Grup adına konuşma yapan Vezirçiftliği Mahalle Muhtarı Bahattin Aktepe, ‘Mahallede cumartesi gününden itibaren koku olduğu ihbarı geldi. Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Dairesi Başkanlığı, Çevre İl Müdürlüğü, İSU Başiskele Müdürlüğü ve AFAD ekipleri 1 gün önce gelerek incelemelerde bulundu. Kanalizasyona şiddetli koku veren solvent benzeri yağlı bir asit türü olduğu tahmin ediliyor. Bununla ilgili Başiskele İSU Müdürlüğü tarafından 4 gündür, yoğun çalışma yapılıyor. Kendilerine teşekkür ediyoruz.’ diye konuştu.

Lavabo bacalarından kokunun evlere yayıldığını aktaran Aktepe, ‘İş yerlerinde esnaf kokudan duramıyor. Diğer mahallelerden de benzer şikayetler gelmeye devam ediyor. Biz mahalle sakinleri olarak fabrikaların bu bölgeden taşınmasını talep ediyoruz.’ şeklinde konuştu.

Bölgede esnaflık yapan Nadim Özbaş ise ’43 yıllık esnafım, 80 yaşındayım. Bu bölgede yaşıyoruz. Lavabolardan koku geliyor. Bu sürekli oluyor. Olduğumuz yerde duramıyoruz. Yetkililerin konuya el atmasını bekliyoruz.’ ifadesini kullandı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Ersan Aytaç da AA muhabirine yaptığı açıklamada, Vezirçiftliği Mahallesi’ndeki kokuyla ilgili çalışma başlattıklarını söyledi.

Kokunun nedeninin henüz belirlenemediğini ifade eden Aytaç, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerince çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.