Kocaeli Dilovası’ndaki Çevre Kirliliğini Şarkı Yaptı

Sanayi kuruluşlarının konut alanlarıyla iç içe girdiği, kanser vakaları ile gündeme gelen Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde yaşayan ve bir fabrikada işçi olarak çalışan Abdullah Şahin (28) ilçesinde yaşadığı çevre sorunlarını şarkı yaparak sesini duyurmak istedi. Abdullah Şahin şarkısında sanayiden kaynaklı hava kirliliği ve limanlarda yaşanan kirliliği anlatmaya çalıştığını söyledi.

Demir çelik, kimya, petrol, otomotiv ve lastik sektörü olmak üzere sanayi kuruluşları ile kimya, petrol ve LPG depolama tanklarını da barındıran Dilovası ilçesindeki hava ve deniz kirliliğinin etkileri devam ediyor. İlçede yaşayan ve bir fabrikada işçi olarak yaşayan Abdullah Şahin yaşadığı çevre sorunlarını dile getirmek amacıyla yaklaşık 3 ay önce bestelediği ‘Dilovası kimin umurunda’ adlı rap tarzında söylediği şarkısına klip çekerek sosyal medyadan paylaşınca video görüntüsü kısa sürede çok kez beğenilerek paylaşıldı. İlçenin yıllardır süre gelen sıkıntılarının yansıtıldığı klip biranda yayılarak büyük beğeni topladı.

‘YETKİLİLER SESSİZ KALDILAR’

İlçede bulunan sanayi kuruluşları nedeniyle yıllardır çevre kirliliğine maruz kaldıklarını söyleyen Abdullah Şahin, ‘Dilovası’nda özel bir şirkette çalışıyorum 21 yıldır burada yaşıyorum. Yıllardan beri buradaki kirliliği ve kokuyu çekiyoruz. Evler ve fabrikalar her zaman iç içe burada ve limanlarda yanı başımızda. Yetkililer hiçbir zaman sesimizi duymadılar ve bu duruma sessiz kaldılar. Bende bir şarkı yaparak sesimizi duyurmak istedim ve bir şarkı besteledim. Dilovası’nda hava kirliliğiyle ilgili belki sesimizi duyururuz diye düşündüm. Şarkıda hava kirliliği, kömür tozları, limanların pisliğini anlatmaya çalıştım.’ dedi.

‘BURADA İNSANLAR KANSERDEN ÖLÜYORLAR’

Yaşadıkları ilçede insanların kanserden öldüklerini, 4 yıl önce de yeğeninin öldüğünü belirten Şahin konuşmasını şöyle sürdürdü:

‘Yıllardan beri çocuklarımız astım, kanser hastalıklarıyla mücadele ediyorlar. Burada ölen insanların büyük çoğunluğu kanserden ölüyor. Yeğenim de 4 sene önce akciğer kanserinden hayatını kaydetti. Bizler insan gibi yaşamak istiyoruz. Dilovası’ndan çıktığınız zaman tertemiz bir hava var, fakat buraya geldiğiniz zaman hava kötüleşiyor. Dilovası dışından gelen insanlar ‘Burada nasıl yaşıyorsunuz?’ diye soruyorlar. Akşamları hava daha kötü oluyor, çünkü fabrikalar en çok akşamları gazları salıyor insanlar görmesin diye. Yetkililer buraya hava ölçümüne geldiği zaman, önceden bu haber fabrikalar tarafından duyuluyor ve fabrikalar bütün çalışmalarını durduruyor. Hava ölçümü yapmaya gelen yetkililer de burada hava kirliliği yok diyor. Böylece hem bizi hem de kendilerini kandırıyorlar.’

‘ŞARKI YAPARAK DUYURMAYA ÇALIŞTIM’

Şahin, Dilovası’nda yaşanan kirliliği şarkı yaparak duyurmak istediğini ifade ederek, şöyle konuştu:

‘Biz istiyoruz ki temiz bir havada yaşayalım, özellikle milletvekillerinden rica ediyorum bizim sesimizi mecliste duyursunlar. Bende şarkı yaparak duyurmaya çalıştım sesimizi. İsterdim ki Dilovası’nı gül ile çiçekle temiz havayla daha güzel bir şekilde duyuralım ama hava kirliliğinden başka hiçbir şey yok. Kanser var, kanserden bahsettim. İsterdim ki bunlar olmasın ama biz Dilovası halkı olarak mücadele edip sesimizi duyurmaya çalışmaya devam edeceğiz. Şarkımın adı ‘Dilovası Kimin Umurunda?’ Bu gerçekten şarkıya çok oturdu diye düşünüyorum. Çünkü Dilovası kimsenin umurunda değil. Son bir aydır ilçe genelinde kötü bir koku var, bu kokudan dolayı insanlar evinde duramıyor. Camları kapatınca koku içeride kalıyor, açtığımız zaman da koku yayılmaya devam ediyor. Çocuklarımız hasta oluyor.’

DİLOVASI KİMİN UMURUNDA

Gece fabrikaların dumanına bak da, birde gel Dilovası’nın haline bak

Senin kimler anlayacakta gel fabrikanın haline bak

Kanser almış başını alıyor gencini yaşlısını

Kimler sesimizi duyacak da gelip görecek halimizi

Dilovası’nın kaderine bak da dön insanların haline bak

Fakirin paradan haberi yok ama zenginin meyvesini koy votkasını

Hadi lan sen oradan da Dilovası kimin umurunda

Yılanlar yaşıyor Dilovası’nda, zehir akıtıyor yanı başımızda

Biraz bakın halimize belki utanırsınız halinize

Denizimiz var ama sahilimiz yok, gençler kimin umurunda

Sabah akşam üstünde kömür tozları üstümde, menfaatler el üstünde

Kalem kağıdı almışsa güneş geceyi sardıysa, ölüm kapıda durmuşsa Dilovası sonumuz olmuşsa

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.