Kocaeli Anneleriyle Birlikte Pazar Filesi Yapıyorlar

Anneleriyle birlikte pazar filesi yapıyorlar

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde bulunan Fahri Korutürk İlkokulu’nda veliler, aldıkları eğitim sonrasında çocuklarıyla birlikte pazar filesi örmeye başladı. Okula 200 adet poşet getirene pazar filesi ücretsiz veriliyor.

Körfez Yeniyalı Mahallesi’nde bulunan Fahri Korutürk İlkokulu’nda, önce öğretmenler pazar filesi örmeyi öğrendi, daha sonra velilere öğretti. Okul bünyesinde oluşturulan Bilgi ve Beceri Sınıfı’nda, anneler çocuklarıyla birlikte pazar filesi örmeye ve kese kağıdı yapmaya başladı. Okul müdürü Adnan Deniz’in girişimleriyle bir sosyal sorumluluk projesine dönüşen Bilgi ve Beceri Sınıfı’nda örülen pazar fileleri, okula 200 adet plastik poşet getirenlere ücretsiz olarak dağıtılıyor.

Başlattıkları projeyi anlatan Fahri Korutürk İlkokulu Müdürü Adnan Deniz, Bu sınıfımızda 8 ana başlık altında çalışmalara başladık. Her ay bir çalışma yapmaya karar verdik. İlk aydaki çalışmamız fileydi. Fileye velilerimizin de katılmasını istedik. Bu süreçte velilerimizle beraber ‘Her eve bir file’ kampanyasını başlattık. İlk önce 20 öğretmenimiz kursu tamamlayarak file örmeyi öğrendiler. Bu vesileyle velilerimizi de çağırarak file örmeye başladık. En başta her öğrencimizin evine bir file temin ettik. Bu proje kapsamında daha sonra ‘Poşeti getir, fileyi götür’ kampanyamızı başlattık. Bununla birlikte atık yağ, atık kağıt ve atık elektronik aletleri toplamaya karar verdik. Çok güzel rağbet var. Bunu 5 Haziran Dünya Çevre Günü’ne kadar devam ettirmeyi planlıyoruz. Katılımın da çok iyi olması bizleri memnun ediyor. Artık temiz bir çevre için çalışmalarımızı sürdürüyoruz dedi.

Bilgi ve Beceri Sınıfı öğretmenlerinden Seda Karakaya, Biz okulumuzda bir projeye başladık. Her aya yeni bir etkinlik düzenleyeceğiz. İlk etkinliğimiz file etkinliği, amacımız ise temiz bir çevre. Öğrencilerimizden 200 adet poşet getirene bir file veriyoruz. Böylelikle çevremizi plastikten arındırmaya çalışıyoruz. Bu etkinliğimize velilerimizi de kattık. Hem öğrenci, hem veli, hem de öğretmen işbirliği ile projemizi gerçekleştiriyoruz. Velilerimiz bizim isteklerimizi asla kırmazlar. Her zaman yardımcı olurlar. Onlara amacımızı söylediğimizde büyük katkıda bulunacaklarını belirttiler. Önce Halk Eğitim Merkezi’nden bir hocamız geldi. Önce bizlere öğretti. Bizler velilere, veliler öğrencilere derken, aşama aşama herkes öğrendi. Hep birlikte, burada, neşeli bir şekilde etkinliğimizi yapıyoruz. diye konuştu.

Sınıfa katılarak oğluyla birlikte file ören velilerden Fadime Aydın, Ben bu projeye katılmaktan dolayı çok mutluyum. En başta file yapmayı öğrendik. Hocalarımız ve arkadaşlarımızla yardımlaşarak, birbirimize destek olarak file yapıyoruz. Sıfır Atık Projesi’nde olmaktan çok mutluyum. Poşetini getir, fileni götür dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.