Jel ve sulu akülerin özellikleri nelerdir

Jel ve sulu akülerin özellikleri nelerdir

Jel ve sulu akülerin özellikleri nelerdirAküler içeriğinde kullanılan bileşenlere göre gruplara ayrılmaktadır. Nikel demir, nikel kadminyum, gümüş çinko gibi bileşenlerle oluşturulan akülerin farklı özellikleri ve kullanım alanları bulunur. Araba teknolojisinin gelişmesi ile birlikte akülerde farklılaşmış ve gelişmiştir. Araçlarda en çok kurşun-asit aküler kullanılır. Kurşun asit aküler ise zaman içerisinde farklı fonksiyonlar çerçevesinde geliştirilmiştir. Kurşun asit aküler kendi içinde kuru, sıvı ve jel olmak üzere bölümlere ayrılmıştır. Start- stop araç teknolojisinin gelişmesi ise klasik akülere oranla daha yüksek performans ve dayanıklılık sergileyen sulu akülerin yoğun olarak kullanılmasına neden olmuştur.

Sulu Akü Özellikleri

Akünün içerisinde su ve elektrolit seviyesi uzun ömürlü kullanım ve yüksek performans için oldukça önemlidir. Sulu aküler, mevsim koşullarında azalan akü içerisinde sıvılara saf su eklenebilen akülere denir. Özellikle sıcak mevsimlerin yaşandığı bölgelerde ve yaz aylarında akü sıvıları buharlaşmanın etkisiyle azalmaktadır. Bu tip akülerde azalan sıvılara saf su ilave edilir. Böylelikle yüksek şarj kapasitesine ve dayanıklı akülere sahip olunur. Sulu akülerde, sıvıların belirlenen seviyelerin altına düşmemesi gereklidir. Ayrıca sarsıntılardan etkilenmemesi için sabitlenmeli ve şarj seviyesine dikkat edilmelidir.

Özellikleri

Jel aküler, içerisinde jel kıvamında elektrolit bulunan akülere verilen isimdir. Kuru akü kategorisine dahil olan jel aküler, su ilavesi gibi ekstra bakımlara ihtiyaç duymadan çalışırlar. Jel aküler, sulu akülere göre daha yüksek kapasite ile çalışabilir ve yüksek performans sunar. Ancak jel akülerin dezavantajı ise pahalı olmalarıdır. Jel akülerin bir diğer avantajı ise çevreye sıvı sızdırması yapmamasıdır. Böylelikle çevreye zarar verme ihtimali de bulunmaz. Jel aküler, daha pahalı olmasının yanında uzun ömürlü kullanım sundukları içinde tercih edilir. Normal akülere oranla 5 kat daha uzun ömürlü olan jel aküler, yüksek dayanıklılık içermektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.