yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

İstanbul Vilayet Sıhhat Müdürü Prof. Dr. Memişoğlu’ndan kızamık aşısı daveti: “2 gün sonra eyvahın yararı olmaz”

İstanbul Vilayet Sıhhat Müdürü Prof. Dr. Memişoğlu’ndan kızamık aşısı daveti: “2 gün sonra eyvahın yararı olmaz”

İstanbul Vilayet Sıhhat Müdürü: “Aşı konusunda hassasiyet istirham ediyorum”

İstanbul Vilayet Sıhhat Müdüründen kızamık aşısı açıklaması: ” Türkiye‘de salgın yaşanmayacağı manasına gelmez”

İSTANBUL – Kızamık aşılarının yaptırılmaması nedeniyle hadiselerde artış yaşandığı savlarına ait Aşı Haftası’nda konuşan İstanbul Vilayet Sıhhat Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, “Amerika, Avrupa’da bile bazen kızamıklar salgın düzeyine gelmişken Türkiye‘de yaşanmadı lakin yaşanmayacağı manasına gelmez. Aşılardan taviz verirsek beşerler çocuklarına kızamık, suçiçeği üzere aşıları yaptırmaz ise bu hem çocuklarımızı, hem başka insanların çocuklarını riske atacak. Toplumumuzdan aşı konusunda hassasiyet göstermesini bilhassa istirham ediyorum. Zira 2 gün sonra eyvahın karı olmaz, spekülatif yahut ispatı olmayan telaffuzlardan kaçınmak lazım” dedi.

Her yıl nisan ayının son haftasında kutlanan Aşı Haftası münasebetiyle birçok aktiflik gerçekleştirilirken, vatandaşların aşılama çalışmalarına karşı şuur kazanması hedefleniyor. İstanbul Vilayet Sıhhat Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu da son vakitlerde kızamık hadiselerinde artış yaşandığı tezleri üzerine İhlas Haber Ajansı’na açıklamalarda bulundu. Geçmişten bugüne aşının birçok hastalığı tedbire konusunda en değerli silah olduğunu tabir eden Prof. Dr. Memişoğlu, ailelere çocuklarının aşılarını yaptırmaları davetinde bulundu. Toplumda kalp hastalıkları üzere birçok rahatsızlığın hayat şekli ve beslenme formu değişikliğiyle önlenebilir durumda olduğunu aktaran Prof. Dr. Memişoğlu, birçok merkezin vatandaşlar için hizmet verdiğini tabir etti.

“Spekülatif yahut ispatı olmayan telaffuzlardan kaçınmak lazım”

Kalp hastalıklarına karşı vatandaşların beslenme ve ömür haline dikkat etmesi gerektiğine vurgu yapan İstanbul Vilayet Sıhhat Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, “5 mevtten 2’si kalp ve sirkülasyon hastalıklarından oluyor, bulaşıcı hastalıkları çıkarttığınız vakit ölümlerin yarısına yakını yüzde 46.2’si kalp ve dolanım hastalıklarından onun için kalp ve sirkülasyon hastalıkları bizim sıhhatte en ehemmiyet verdiğimiz hastalık tipleri. Bunun en büyük nedeni hareketsizlik, gerilim, sigara alışkanlığı, kilo, diyabet, beslenmenin yetersizliği, bunlara baktığınız vakit hayat usulüyle alakalı. Ömür üslubumuzu düzeltip, vücudumuza ve kalbimize güzel bakarsak bu vefatları azaltırız, toplumun da bilmesi gerekir. İstanbul’da 34 tane kalp merkezimiz, 33 tane de inme merkezimiz var. Sirkülasyon sistemindeki rastgele bir zahmette pıhtı atması durumunda beyne atılan bu pıhtıların insanlarda hayatları boyunca felç kalacağı ve mevte sebebiyet verecek durumlar oluşuyor. Bu hususta 112 ile bu inme merkezlerine ve inme ile ilgili hastalara erken teşhis koyularak bunların felç yahut kalıcı sekel bırakmasını engelleyecek bir sistem kurmuş durumdayız. Obezite bu cins hastalıklarda büyük risk teşkil ediyor. İstanbul’da 91 tane obezite tedavi merkezi var, 26 tane sağlıklı hayat merkezi var. Covidde meskende sabit ve hareketsiz kalınması üstelik de bunun yanı sıra atıştırmayı ve süratli yemeyi getiren 2 yıllık bir süreç yaşadık. Bu sürece baktığımızda insanlarda, gençler ve çocuklarımızda kilo indeksinin yükseldiğini gördük. Bunun için de beslenme ve hareketli ömrü önemsiyoruz. Tabi ki bunun yanında gerilimsiz ömür ve yanlışsız beslenmenin bu kalp ve deveran hastalıklarında büyük riskleri azalttığını hem bilim dünyası söylüyor hem bilgilerle, istatistiklerle gösterilmiş durumda. Onun için önlenebilir hastalık diye düşünmek lazım. Gerilimi boşaltacak, spor, antrenman yahut açık havada yürüyüşler üzere hobilerle hem gerilimlerini hem kilolarını, hem de bu risklerini azaltmasını tavsiye ediyoruz. Covid aşıları sonuçta muteber aşılar olarak Dünya Sıhhat Örgütü ve Bakanlığımız tarafından insanların kullanımına gönderildi. O nedenle spekülatif yahut ispatı olmayan telaffuzlardan kaçınmak lazım” dedi.

Türkiye‘de salgın yaşanmadı lakin yaşanmayacağı manasına gelmez”

Geçmişten bugüne aşının birçok hastalığa şifa olduğunu anlatan İstanbul Vilayet Sıhhat Müdürü Prof. Dr. Memişoğlu, vatandaşların bulaşıcı hastalıklara karşı çocuklarının aşılarını yaptırmalarının gerekliliğine vurgu yaptı. Memişoğlu kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Dolaşım hastalıkları dünyada vefat sebeplerinin birinci sırasında ancak 1900’lere baktığınızda en çok enfeksiyon ve salgın hastalıklar insanların mevt sebeplerinde birinci sırada. Bunu engelleyen en kıymetli öge aşı. Bugün çocuklarımızda kızamık, suçiçeği, çiçek hastalıkları çok çok azalmışsa yahut hiç yoksa bunu en uygun yöneten ve tedavi eden, koruyan aşı sisteminden kaynaklanan avantajı kullandık. Bugün Türkiye 12 aşısını çocuklarına, yaşlılarına fiyatsız yapıyor ve büsbütün devletin imkanları doğrultusunda yapılıyor. Aile sıhhati merkezleri, hastanelerimizde, özel bölümümüzde her yerde bu aşılarımız var. Bilhassa kızamık, suçiçeği, difteri, boğmaca, çocuk felci aşılarının yapılması konusunda hassasiyet göstermemiz lazım. Zira 2 gün sonra eyvahın karı olmaz. Kızamık denen bilhassa bu bulaşıcı hastalıklarda aşının ekinliği çok rahatlıkla görülüyor. Neden; Türkiye aşılama oranlarını yüzde 90’ın üzerine çıkarttı. 2002’de sıhhatte dönüşümle bu aşı sistemleri, 2009’da da bu aşı alt yapısını, takip sistemlerini kurarak Türkiye aşılama konusunda büyük bir muvaffakiyet örneği gösterdi, bunun da karşılığını aldı. Amerika’da, Avrupa’da bile bazen kızamıklar salgın düzeyine gelmişken Türkiye’de bu yaşanmadı lakin yaşanmayacağı manasına gelmez. Biz aşılardan taviz verirsek beşerler çocuklarına kızamık, suçiçeği, boğmaca yahut çocuk felci aşılarını yaptırmaz ise bu hem çocuklarımızı riske atacak hem başka insanların çocuklarını riske atacak. Onun için toplumumuzdan bu aşı konusunda hassasiyet göstermesini bilhassa istirham ediyorum.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Hasibe Karadağ – Sıhhat

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İstanbul Vilayet Sıhhat Müdürü Prof. Dr. Memişoğlu’ndan kızamık aşısı daveti: “2 gün sonra eyvahın yararı olmaz”

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.