Eğitimcilerden, Hayvana Şiddetin Çözümü İçin Öneri’

– Eğitimcilerden, hayvana şiddetin çözümü için öneri
‘Hayvan sevgisi eğitim hayatına dahil edilmeli’
Özel Eğitim Öğretmeni Elif Ağaç:
‘Eğitim almak, bireylerin hayvanlara karşı duyarlılığını arttırır’

KOCAELİ – Son günlerde artan hayvanlara yönelik şiddet olaylarının tekrarlanmaması için çözüm arayan eğitimciler, toplumsal olarak duyarlılık kazanılması için havyan sevgisinin eğitim sistemine dahil edilerek çocuk yaştaki bireylere aşılanması gerektiğini ifade ettiler.
Ülke genelinde son günlerde sayıları artmaya başlayan hayvanlara yönelik şiddet olayları toplumun birçok kesiminin tepkisine neden oldu. Sanattan siyasete birçok ünlü ismin yaşanan şiddet olaylarını lanetlemesinin ardından eğitimciler de sorunun çözümü için önerilerde bulundu. Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde içerisindeki Atlantis Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi eğitimcileri, hayvan sevgisinin eğitim sistemine dahil edilmesiyle toplum olarak duyarlılığın daha da artmasına katkı vereceği önerisinde bulundular. Eğitim gören öğrencilerine, merkezde bulunan çok sayıda hayvanla temas ettirerek eğitimlerden alınan verimi arttırdıklarını ifade eden Özel Eğitim Alan Öğretmeni Elif Ağaç, bunun çocuk yaştaki bireylerde hayvan sevgisi duyarlılığın da artmasına katkı verdiğini ifade etti.
‘Eğitim almak, bireylerin hayvanlara karşı duyarlılığını arttırır’
Son zamanlarda yaşanan hayvana şiddet olaylarından duydukları üzüntüyü dile getiren Özel Eğitim Öğretmeni Elif Ağaç, ‘İnsanı değerlerimizi, oturup düşünmemiz gerektiğinin dışında böyle bireylerin aldıkları eğitimin ve yetiştirilme tarzının bu vahşeti yapabilme potansiyellerini etkilediği de maalesef ki bir gerçek. Bazı değerlerin çocuk yaşta kazandırılması gerekiyor ve bunlardan biride tabi ki, hayvanlara duyulan sevgi ve saygı. Doğanın, yeşilliğin ve hayvanların insan psikolojisi üzerindeki olumlu etkisi düşünüldüğünde, böyle bir ortamda eğitim almak, bireylerin hayvanlara karşı duyarlılığını arttırır’ dedi.
‘Hayvan sevgisiyle problemleri azalan öğrencilerin duyarlılığı da artıyor’
Özel eğitim merkezinde barındırdıkları hayvanları eğitimlere dahil ederek öğrencilere sorumluluk aşılamaya çalıştıklarını ifade eden Elif Ağaç, ‘Hayvanlarla iç içe büyüyen, eğitilen çocukların gösterdikleri duyarlılık gözle görülebilecek oranda ortada. Bacakları, kolları kesilerek ölüme terk edilen yavru köpeğe bunu yapan bireylere karşın, hayvanları her daim seven, saygı duyan çocuklar yetiştirmek bizim için gerçekten çok önemli. Ders aralarında, çocuklarımızın hayvanları beslemelerine yardımcı oluyor, oyunlarına onları da dahil ediyoruz. Hem problem davranışları azalıyor hem de bu değerin ne denli önem verilmesi gereken bir konu olduğunu kendileri deneyimleyerek öğrenmiş oluyor’ diye konuştu.
‘Ailelere büyük görev düşüyor’
Çocukların hayvan sevgisiyle büyümesi konusunda aile bireylerine de büyük sorumluluk düştüğünü söyleyen Elif Ağaç, ‘Hayvan şiddeti, çocuk istismarı, özellikle kadınların yaşadığı taciz olayları toplumumuzda kanayan bir yara olmaya devam ediyor. Bunun engellenebilmesi için çocuklarımızı sevgiyle büyütmeli, doğru ve yanlış kavramlarını, toplum değerlerini aşılamalıyız. Karınca yuvalarını bozmayan, kedi köpeklerin kuyruğunu kesmeyen, kendi öz benliğinin farkında olup, kendini koruyabilen çocuklar yetiştirmeliyiz. Bu konuda ebeveynlere çok iş düşüyor. Bir sonraki aşaması ise eğitim. Artık, tek düzelikten sıyrılıp, alışılmışın dışına çıkmamız gerekiyor. Bina yığınları arasında, tek amacımızın matematik, Türkçe veya coğrafya öğretmek olmamalı. Doğayı, hayvanı, insanı, çiçeği ve bizimle birlikte var olan tüm canlılara duymamız gereken saygıyı anlatmalıyız. Anne babaların Biraz daha hassas davranmasını, eğitim sadece ders ile olmayacağını fark etmelerini istiyoruz. Çünkü bir çocuk akademik olarak ne kadar iyi olursa olsun, bazı değerlerden yoksun büyüdüğünde ne yazık ki işte böyle durumlarla karşı karşıya kalıyoruz. Yoldan geçerken, bir köpeğin başını okşamak, bir kediye su vermek veya çiçekleri koparmamak çocuklara anlatıldığında bunların farkında olarak büyüyen bir nesil olacak ve yaşadığımız dünya daha da güzelleşecek. Bu konuyla alakalı olarak, gerekli duyarlılığı oluşturacağımıza inanıyoruz’ şeklinde konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.