4 Gündür Mahalleyi Saran Koku İnsanları Evlerine Hapsetti

4 gündür mahalleyi saran koku insanları evlerine hapsetti
Kanalizasyondan yayılan koku, ekipleri harekete geçirdi
Mahalle muhtarı Bahattin Aktepe: ‘Çok değişik bir koku, insanların genizlerini yakıyor’

KOCAELİ – Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde kanalizasyonlardan yayılan koku, tüm mahalleyi sardı. Evlere dahi giren koku sebebi ile sokağa çıkamayan mahalleli duruma tepki gösterdi.
Olay, Kocaeli’nin Başiskele ilçesi Vezirçiftliği’nde meydana geldi. Edinilen bilgilere göre 4 gün önce hissedilmeye başlayan koku nedenitle rahatsız olan Vezirçiftliği Mahallesi sakinleri, durumu yetkilileri bildirdi. 4 gündür koku nedeniyle evlerine hapsolan mahallelinin ihbarı üzerine olay yerine sevk edilen itfaiye, İSU, AFAD, Kocaeli Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri sevk edildi. Gelen şikayetler üzerine ilk günden itibaren olay yerinde incelemeler yapan AFAD, Karadenizliler Mahallesi Ordulular Sokak civarında yoğunlaşan kokunun 5-6 rögardan çıktığını tespit etti. Bazı evlerde de yoğun şekilde alınan uçucu organik bileşik genel tanımlı gazdan kaynaklandığı belirlendi. Ekipler, kokunun geldiği rögarları köpüklü ve tazyikli suyla yıkadı.
Koku yüzünden evlerinden çıkamayan mahalleli isyan etti
Evlerde dahi etkisini hissettiren kokudan rahatsız olan vatandaşlar ise sokağa çıkmaz oldu. Daha öncede yaklaşık 10’kez aynı mahallenin çeşitli yerlerine benzer kimyasal maddenin döküldüğü öğrenildi. Vatandaşlar mahallede bulunan geri dönüşüm fabrikalarının başka bir bölgeye taşınması için müracaatta bulunduklarını ifade ettiler.
‘Çok değişik bir koku, insanların genizlerini yakıyor’
Mahalleyi daha önce aynı şekilde çok kez koku sardığını söyleyen Vezirçiftliği Mahallesi Muhtarı Bahattin Aktepe, ‘Koku, 23’ünden beri var. Bize ihbar geldi, yetkilileri aradık. Ekipler, ayın 23’ünden bu yana çalışma yapıyor sorunun giderilmesi ile ilgili. Ama şu ana kadar bir sonuç alınamadı. Kanallara maddenin geridönüşüm fabrikalarından döküldüğü tahmin ediliyor. Çok şiddetli bir koku. Evlerin içerisine bile giriyor. Biz bu sorunla ilgili daha önce de müracaatta bulunmuştuk. Geri dönüşüm fabrikalarının taşınması için müracatta bulunduk. Çünkü daha önce 10’kez böyle bir kokuyu mahalleye saldılar. Yetkililer, şu anda çözüm üretmeye çalışıyor ama herhangi bir sonuca varamadılar. Kokuyu kanalizasyondan verdikleri için bütün mahalleye yayılmış durumda. İSU ekipleri tarafından yıkama yapılıyor ama giderilemiyor. Çok değişik bir koku, insanların genizlerini yakıyor. Koku vurunca insanlar bayılıyor gibi oluyor, kaç kişiyi daha önceden bu nedenle hastaneye götürdük. Kimisi kokunun asit, kimisinin de kimyasal bir madde olduğunu söylüyor. İSU numune aldı. Laboratuvarda inceleyince kokunun kaynağını bulacaklar. AFAD, İSU, çevre ekiplerinin hepsi geldi. Biz onlara güveniyoruz’ dedi.
İnceleme başlatıldı
Kanalizasyondan yayılan ve kokunun giderilmesi için ekipler çalışmalarını sürdürürken, kokuya sebep olan maddeden alınan numunenin incelenmesinin ardından kokunun kaynağı tespit edilecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.