1 Milyar TL Vurgun Yapılan Turcoin’in Kocaeli’de Üretildiği Belirlendi

  • Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumu

    ‘Milli Mücadelede Servetiye Cephesi ve Kocaeli’ konusuyla bu yıl altıncısı düzenlenen Uluslararası Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumu başladı. Bir otelde düzenlenen sempozyumun açılışında konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye […]

  • 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

    Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla tören düzenlendi. Gölcük Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından Gölcük Anıtpark’ta düzenlenen törene, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet […]

  • Kocaeli’nin Yeni Arıtma Tesisi Tanıtıldı

    Kocaeli’nde Başiskele ilçesine kurulan Kullar İleri Biyolojik Su Arıtma Tesisi’nin tanıtım programında konuşma yapan Başkan Karaosmanoğlu, ‘Bizim musluktan akan suyumuz pet şişenin içindeki fabrikasyon sudan […]

1 milyar TL vurgun yapılan Turcoin’in Kocaeli’de üretildiği belirlendi
2 kişinin gözaltına alınmasının ardından üretim yerlerinin kepenkleri kapatıldı
Topladıkları paralar ile tanesi 800 bin TL olan 4 iş yeri aldılar

KOCAELİ – Türkiye’nin ilk dijital parasını üreterek yüzde 40 kar payı vaadiyle 16 bine yakın vatandaştan 1 milyar TL toplayan ancak ödeme yapmayan şirketin dijital para üretim merkezi Kocaeli’de çıktı.
İl yerli dijital para Turcoin üretme fikriyle kar payı ödeme vaadiyle vatandaşları dolandırdığı iddia edilen Hipper A.Ş.’nin iki yetkilisi Eskişehir ve Kocaeli’de gözaltına alındı. 16 bine yakın vatandaştan yüzde 40’a yakın kar vaadiyle 1 milyar TL toplayan şirketin 24 bin ekran kartı ile dijital para ürettiği merkezin ise Kocaeli’de olduğu tespit edildi.
Kocaeli’nin İzmit ilçesi Alikahya Mahallesi’nde bulunan lüks bir sitede yaklaşık 800 bin TL’lik dükkan alarak tesisi kuran şirket, daha sonra topladıkları paralar ile aynı siteden 4 dükkan daha satın adlığı öğrenildi. Son olarak sitedeki restoran olarak faaliyet gösteren dükkana 500 bin TL kaparo veren şirket yöneticilerinin gözaltına alınması sonrasında ise tüm iş yerlerinin kepenklerinin kapatıldığı öğrenildi. Siber Suçlarla Mücadele ekiplerince inceleme yapılan iş yerlerinde dijital para üretmekte kullanılan cihazların olduğu belirlendi.
Dijital para üretim yerinin açılmasından sonra sürekli siteye kalabalık grupların geldiğini ifade eden site sakinleri, zaman zaman gelen silahlı şahıslarla bazı kişilerin tartışma yaşadıklarına da tanık olduklarını söylediler. Site sakinleri, kolay kazanç vaadine kapılan insanlar arasında şehit yakınları ve gazilerin bile olduğunu belirttiler. Site sakinleri ayrıca sürekli lüks araçlarla dükkanların önüne grupların geldiğini ve dükkanlarda toplantı yaptıklarını dile getirdiler.
Öte yandan şikayet sonrasında düzenlenen operasyonda Hipper A.Ş.’de yüzde 51 hissesi bulunan Muhammed S., Eskişehir’de, yüzde 49 hissesi bulunan ve bazı dergilere reklam verdiği görülen Sadun K. Kocaeli’nde gözaltına alındı. Gözaltına alınan Gözaltıların ardından çok sayıda güvenlik kamerası ile korunan dijital para üretim yerlerinin demir kepenklerinin kapatıldığı görüldü.

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Eşinden Mesleği Öğrendi İş Yerini Açtı Hd başlıklı makalemizde Anne, Araç ve Bekirpaşa hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.