İsmail Devrim Haberinde Gözaltına Alınan Gazeteci Serbest Bırakıldı

İsmail Devrim haberinde gözaltına alınan gazeteci serbest bırakıldı
Çıkartıldığı hakimlikçe serbest bırakılan Ergün Demir: ‘Haberimizin arkasında belgeleri ile hep durduk’

KOCAELİ – Kocaeli’de girdiği bunalım sonucu intihar eden İsmail Devrim’in olayının ardından anne ile yaptığı röportajın ses kaydını yayınladıktan sonra oğluna gözaltına alınan gazeteci Ergün Demir, mahkeme tarafından serbest bırakıldı.
Kocaeli’nin Körfez ilçesinde meydana gelen olayda İsmail Devrim, yaşadığı bunalım sonrasında intihar etti. Olayın oğluna okul pantolon alamadığı için gerçekleştiğini ilk olarak haberleştiren yerel bir internet sitesi sahibi Ergün Demir, Kocaeli Valiliğinin haberi yalanlayan açıklamasının ardından, Devrim’in eşi ile yaptığı röportajın ses kaydını yayınladı.
Gazeteci ve muhtar gözaltına alındı
Ses kaydının yayınlanması sonrası izinsiz ses kaydı yaptığı iddia edilen Demir ve olayla ilgili 17 Ağustos Muhtarı Halil Taş, jandarma ekiplerince sabah saatlerinde gözaltına alındı. İkili, karakoldaki işlemlerinin ardından Körfez Adliyesi’ne sevk edildi.
İzinsiz ses kaydı yaptığı iddiasıyla ifade verdi
Adliyede hakim karşısına çıkarılan Demir, Hafize D.’nin kendisi ile yaptığı röportajın ses kaydını ifşa ettiğini iddia etmesi sebebi ile savunma verdi. Hakim karşısında savunma veren Demir, Hafize D.’nin kendisinin gazeteci kimliğini bildiğini ve bu haberi yapmasını istediğini söyledi. Yapılan savunmanın ardından Gazeteci Ergün Demir ve ifadesi alınan mahalle muhtarı Halil Taş serbest bırakıldı.
Tahliye oldu, kendini bekleyenlere teşekkür etti
Ergün Demir’in gözaltına alındığını duyan yakınları, CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Hürriyet kaplan ve gazeteciler kendisini yalnız bırakmadı. Tahliye edilen Demir, kendisini adliye önünde yalnız bırakmayan basın mensupları ile bir araya gelerek, kendilerine teşekkür etti.
‘Haberimizin arkasında belgelerle durduk’
Gözaltı ve tahliye sürecini anlatan Gazeteci Ergün Demir, ‘Hepimizin haber kaynağı var.Ben bir haberi alıp yayınladım ve isteyen tüm arkadaşlarıma da verdim. Bundan sonraki konular tamamen benim dışımdadır. Haberimizin arkasında hep durduk belgeleri ile. Çok saçma sapan suçlamalar, manipülasyonlar oldu. Belgelerimizin olması ve doğru haber yapmamız bizim için avantaj oldu’ dedi.
‘Habere gideriz ses kaydı yaparız’
İsmail Devrim’in eşi ile yaptığı röportajda ses kaydını bilgi vererek aldığını söyleyen Demir, ‘Ölen kişinin eşinin olaydan 4 gün sonra benim gizli ses kaydı ve benim onun sitemi dışında haber yaptığım gibi bir ilginç durumla karşılaştım. Biz habere gideriz, kayıt yaparız, fotoğraf çekeriz. Bu bizim haberimizdir, bunu kullanırız. Bunun dışında hiçbir şey yapmadım. Ses kaydı röportaj tarzındadır. Kadının ismini sordum, yaşını sordum. Bunun bir röportaj olduğunu dinleyen herkes görmüştür’ diye konuştu.
‘Tamamen teknik suçlama’
Gazeteci Ergün Demir’in gözaltına alınma sebebi hakkında bilgi veren Avukat Duygu Tekdemir Aydık, ‘Tamamen teknik bir konu suçlama. Ne yazık ki geldiğimiz bu noktada acılı eşin yapmış olduğu bir suçlama sonrasında buradayız. Biz bunun böyle olmadığını belirttik. Biz röportajı veren kişinin Ergün Demir’in gazeteci kimliğini bilerek bu röportajı verdiğini, hukuka aykırı bir ses kaydının olmadığını, ifşanın olmadığını delillerimizle ortaya koyduk. Adli kontrolsüz bir şekilde şu an serbest bırakıldı’ şeklinde konuştu.
‘Sadece garibana yardım ettim’
Gazeteci Ergün Demir ile birlikte gözaltına alınan 17 Ağustos Mahallesi Muhtarı Halil Taş da, ‘Ben serbest bırakıldım. Bir suçum yok. Benim suçum yok, sadece garibana yardım ettim. Herhangi bir suçum yok, adliyeye çağırdılar beni. Sadece bana ifadem soruldu, gerekeni söyledim’ ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.