Kardeş Şehir Maryland İle Eğitim, Mühendislik, Ticaret İşbirliği

Bu bağlamda Maryland Eyaleti’nde bulunan üniversitelerin rektörleri, Gebze Teknik Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesi’nde çeşitli alanlarda işbirliği yapmak üzere görüşmeler gerçekleştirdi. Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram’ın da hazır bulunduğu görüşmelerde birçok işbirliği kararı alındı.

ÖĞRETİM ELEMANI VE ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ

Görüşmelere Maryland Loyola Üniversitesi Rektörü Rev. Brian F. Lınnane, S.J, Capitol Teknoloji Üniversitesi Rektörü Bradford L. Sims, Maryland Independent Üniversitesi Rektörü Tina M. Bjarekull, Maryland Baltimore Üniversitesi Rektör Yardımcısı Philip J. Rous, Maryland Eyaleti Yüksek Öğretim Komisyonu Başkanı Anwer Hasan, Türk-Amerikan Ulusal Yürütme Kurulu Başkan Yrd. Günay Evinch ve Maryland College-Park Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Ahmet H. Aydilek, Gebze Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ali Ata katıldı. Yapılan ziyaretler ve görüşmelerde, işbirliği konuları arasında karşılıklı öğrenci ve öğretim elemanı değişimi kararı alındı.

MÜHENDİSLİK, TİCARET KONULARINDAN KARARLAR ALINDI

Kardeş şehir Maryland kentinden gelen üst düzey yetkililer Gebze Teknik Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesi’nde ayrıntılı bir ziyaret gerçekleşti. Eğitim kurumları hakkında bilgiler alan heyet ile mühendislik projeleri konularında da karşılıklı işbirliği yapılması kararlaştırıldı. Yapılan görüşmelerde mühendislik, ticaret konularında ortak iş ve işlemleri gerçekleştirme kararları da alındı

‘GERGİN DURUM GEÇİCİ’

Heyetin onuruna düzenlenen yemeğe Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram da katıldı. Yemekte konuşan Maryland Yüksek Öğretim Konseyi Başkanı Anwer Hasan, iki ülke arasındaki son günlerde yaşanan gergin durumun geçici olduğunu ve insanlar arasındaki dostane ilişkilerin artarak devam ettiğini söyledi. Anwer Hasan, Amerika ve Türk halkları arasında bir problem bulunmadığını ifade etti.

GENÇLİK YATIRIMLARINA ÖVGÜ

Genel Sekreter İlhan Bayram da konuşmasında kardeş şehir projesinin iyi ilişikler oluşturulması açısından önemli olduğunu vurgulayarak projeler üretilmesi ve karşılıklı paylaşılarak işbirliği içerisinde geliştirilmesinin faydalı bir çalışma olacağını dile getirdi. Heyet, Diriliş Kampı, Kocaeli Bilim Merkezi gibi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin gençliğe yönelik yatırımlarını ilgi ile inceleyerek geniş bilgi aldı. Kocaeli Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesi’nde bulunan öğretim üyelerinin büyük bir kısmının doktora çalışmalarını da Amerika Birleşik Devletleri’nde yaptıkları ifade edildi.

EĞİTİM ALANINDA İŞBİRLİĞİ

Kocaeli ve Maryland arasında 2011 yılından günümüze kadar gelmekte olan karşılıklı ilişkiler 2018 yılında hız kazandı. Amerika Birleşik Devletleri’nin Maryland Eyaleti ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi arasındaki ilişkilerin daha ileri noktalara taşıma konusunda çalışmalar başlatıldı. Bu bağlamda ilk iş birliği eğitim alanında yapılmak üzere adımlar atıldı ve sosyal kültürel ve ekonomik alanlarda da benzer işbirlikleri planlandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.