Engelliler Su Altı Dünyasının Güzelliklerini Keşfedecek

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleştirilen ‘Engelli Dalıcı Eğitmen Semineri’, Türkiye’de ilk defa Kocaeli’nde gerçekleştirildi.

Türkiye’de tek, Kocaeli’de ise ilk kez engelli vatandaşların da su altı sporları faaliyetlerine katılması ve bu alandaki eğitimli dalgıçların yetiştirilmesi için ‘Engelli Dalıcı Eğitmen Semineri’ düzenlendi. Eğitmen semineri Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ve Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu ortaklığında gerçekleştirildi. Eğitim seminerine Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Şahin Özcan ve Kocaeli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar da katıldı.

Darıca bir otelde 14-15 Mayıs tarihleri arasında uygulamalı olarak düzenlenen eğitim seminerine 50 eğitmen adayı, 4 usta eğitmen ve 4 engelli dalıcı katıldı. Eğitime katılan engelli dalıcılara katılım sertifikası verildi. İlk olarak Kocaeli’de yapılan ‘Engelli Dalıcı Eğitmen Semineri’ aynı zamanda Türkiye’de tek olma özelliğini taşıyor. Seminer kapsamında aday eğitmenlere refakat edecekleri engelli dalıcıların ilk olarak engel durumlarının tespiti ve engelli dalıcılara engel durumuna göre nasıl bir davranılması ve diğer birçok farklı konuda eğitim verildi. Bu eğitim projesinin Kocaeli’den sonra Türkiye geneline yaygınlaştırılması planlanıyor.

Türkiye’de dalış eğitmenlerine engelli dalış konusunda seminer verdiklerini belirten Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Şahin Özcan, ‘Bu seminer neticesinde belgelerini alan eğitmenlerimiz yasal olarak ülkemizde engelli dalıcıların eğitiminden sorumlu olacaklar. Çünkü ülkemizde engeli sayısı çok ve bunların biz aktiviteye katılmasını istiyoruz. Özellikle su altı aktivitelerine katılmalarına taraftarım. Bu sertifikaları alan eğitmenlerimiz artık ülkemizdeki engellilerimizde hiç bir engele takılmadan rahatlıkla su altı aktiveleri yapmaları konusunda onlar yardımcı olacaklar. Onların eğitimleriyle ilgilenecekler. Biz de federasyon olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Bu organizasyonda bize büyük destekleri olan Büyükşehir Belediyesi ve federasyonları unutmuyoruz. Onlara çok teşekkür ediyoruz. Eğitmenlerimize çok teşekkür ediyoruz’ dedi.

Kendileri için çok umut verici bir proje olduğunu belirten engelli dalıcı Yıldız Uğurlu, ‘Burada olmaktan çok mutluyum. Biz engelliler için bu çok umut verici bir şey. Dalış eğitimlerinin çoğalmasını ve bütün engellilerin yararlanmasını istiyoruz. Herkese teşekkür ediyoruz’ diye konuştu.

Çok mutlu olduğunu dile getiren engelli dalıcı Arzu Uğurlu ise ‘Bir engelli olarak çok gurur verici bir organizasyon. İlk dalışa başladığımda biraz korkuyordum. Ama dalış hocalarımız çok iyi. Bizi cesaretlendirdiler ve yaptım çok eğlenceli olduğunu anladım. Çok mutlu oldum’ şeklinde konuştu. – KOCAELİ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.