Definecilerin Kazdığı İddia Edilen Tarihi Mezarlık Hakkında Soruşturma Başlatıldı

– Definecilerin kazdığı iddia edilen tarihi mezarlık hakkında soruşturma başlatıldı
Tarihi mezarda meydana gelen bozulmanın çökme kaynaklı olduğu belirlendi
Kocaeli Abhaz Derneği Başkanı Hasan Konca:
‘İnfiale gerek yoktur, kısa bir süre içerisinde aydınlatılacağı kanaatindeyiz’

KOCAELİ – Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde Abhaz ve Çerkeslere ait tarihi mezarlıktaki defineciler tarafından zarar verildiği iddia edilen mezar hakkında soruşturma başlatıldı. Jandarma ekiplerinin inceleme yaptığı mezardaki hasarın ilk belirlemeye göre göçme sonucu oluştuğu tespit edildi.
Kocaeli’nin Kandıra ilçesi Karaağaç Köyü’nde bulunan Abhaz ve Çerkeslere ait mezarlıkta yer alan bir mezarın defineciler tarafından kazılarak zarar gördüğü iddia edildi. İhbar üzerine olay yerine gelen jandarma ekipleri, mezarlıkta inceleme başlattı. Ekipler tarafından yapılan incelemelerde mezarlığın giriş kapısının yanında sahipsiz mezar taşı buldu. Üzerinde ölüm yılı ve isim yazılı olan mezar taşının hangi mezara ait olduğu için inceleme başlatıldı. Zarar gören mezarda inceleme yapan Kocaeli Abhaz Derneği Başkanı Hasan Konca, Abhaz uyruklu bir vatandaşa ait olduğu iddia edilen mezarlıkta yapılan ilk incelemelerde meydana gelen zararın çöküntü ile oluştuğunu ifade etti.
‘İnfiale gerek yoktur, kısa bir süre içerisinde aydınlatılacağı kanaatindeyiz’
Bölgede çok fazla Abhaz göçmenin yaşadığının bilgisini veren Kocaeli Abhaz Derneği Başkanı Hasan Konca, mezarda yapılan incelemeler ile gerçeğin açığa çıkacağını kaydederek, ‘Bu mezarla ilgili dernek olarak hukuksal bir mücadelenin içine girdik ve Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduk. Mezarı incelediğimizde bir göçük gibi gözüküyor ama yine de bu bilirkişi tarafından tespit edilip aydınlatılması gereken bir konu. Hemşehrilerimiz bu konuda müsterih olsunlar, rahat olsunlar. Biz meseleyi yakından takip ediyoruz. Herhangi bir infiale gerek yoktur, kısa bir süre içerisinde aydınlatılacağı kanaatindeyiz. Köy halkı ve yörenin insanı bu konuya çok duyarlı. Kendi mezarları gibi koruduklarını biliyorum. Jandarma ekipleri de bu konuyla alakalı takipteler’ dedi.
‘Eşilse kazma kürek izi olur, o da yok’
Mezarlarda kazı izlerinin olmadığını söyleyen Karaağaç köyü sakinlerinden Necati Aktaş ise, ‘1968’den beri burası Karaağaç Mezarlığı olarak bilinir. Burada bulunan 3 mezarın Abhazlar’a ait olduğu söyleniyor. Bu incelemelerin birçoğu mezar taşına göre yapılmış. Biz kendi mezarlarımız gibi bakımlarını yaparız. Bu mezar tahminimce yakın zamanda çökmemiş. Eşilse zaten bir kazma kürek izi olması lazım, o da yok’ diye konuştu.
Olayla ilgili soruşturma başlatıldı
Olayla ilgili jandarma ekipleri tarafından yapılan incelemeler tamamlanırken, olayla ilgili inceleme ardından savcılığa suç duyurusunda bulunulduğu öğrenildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.